Niğde Kayropraktik

 Telefon Ile Randevu Almak İçin Tıklayın

 WhatsApp Ile Randevu Almak İçin Tıklayın

Kayropraktik nedir?

Vücudun omurga ,diğer eklemler ve sinir sistemin ile olan bağlantılarına odaklanan bir sağlık mesleğidir. “Kayropraktik” kelimesi “elle yapılması” anlamına gelir. Kayropraktik uzmanları eklem işlevini geri kazanmak ve sinir sistemini desteklemek için pek çok ortopedik, nörolojik ve kayropraktik mesleğine özgü değerlendirmenin ardından spesifik olarak eklemlere veya kemiklere yönelik yüksek hızda düşük şiddette(HVLA) ani itme veya çekmelere esas alan özel teknikler ile düzeltmeler yaparlar. Gereksiz ağrı kesiciler veya ameliyatlardan kaçınarak hastalara optimal sağlığını kazanmasına sağlarlar.

Kayropraktik tedavi hangi hastalıklarda tercih edilmelidir?

  • Bel ve boyun fıtıklarında
  • Duruş bozukluğuna bağlı bel, boyun ve sırt ağrıları
  • Strese bağlı yaygın kas ağrıları
  • Myofasiyal ağrı sendromları
  • Fibromyalji
  • Spor yaralanmaları
  • Baş ağrıları

Kaç seans gerekir?

Hastanın ve hastalığın durumunda göre haftada 2, haftada 1, iki haftada 1 ya da ayda 1 seans yapılır.  Ortalama 6-8 seans planlanmaktadır. Fizik tedavi ve egzersiz ile birlikte yapılması tedavinin etkinliğini arttırır, tedavi süresini azaltır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Etki Eder?

Beynimizin devamı olan omiriliğimiz omurgalarımızın arkasında yer alır. Omirilik, tüm vücudumuza giden sinirler ile beyin arasındaki iletişimi sağlar. Omurgaların yapısındaki veya yerleşimindeki bir takım bozukluklar omuriliği de etkiler. Zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak (travma, stres, duruş bozukluğu, fıtık gibi) omurganın doğal yapısı bozulur. Böyle bir duruda beyin ile vücut arasındaki iletişimde bir takım aksaklıklar görülebilir. Bunlar çoğunlukla ağrı veya fonksiyon bozukluğu olarak (kabızlık, aşırı terleme, uykusuzluk vb) kendini gösterir.

Omurganın tedavi edilebilir dizilim bozukluklarının kayropraktik yani omurganın elle manipülasyonu ile düzeltilmesi sayesinde var olan fonksiyon bozuklukları ya da ağrılar iyileşir.

Uygulamadaki temel amaç; dizilimindeki bozukluğun düzeltilmesi böylece beyin, sinir sistemi ve organlar arasında sağlıklı iletişimin sağlanmasıdır.

Kayropraktik tedavi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş “bilimsel” bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, Amerikan Tabipler Birliği bel ve boyun ağrıları tedavisinde ilk seçenek olarak kayropraktik tedaviyi öneriyor.

Uygulama sonrası omurgada ne gibi degisiklikler bekleniyor? Hastaların ilk tepkileri nasıl oluyor?

Eğer hastanın mekanik bir kısıtlılığı var ve bu da gündelik hayatta hareket kısıtlılığı yaratıyorsa uygun değerlendirmeler sonucu kısıtlılık bulunan noktaya uygulanan kayropraktik uygulama (adjustment veya düzeltme) hızlı sonuç verdiğinden hastalar uyguladığımız tedaviye mucizeymiş gibi bakabiliyor, biz bilimsel olarak uygulamamızın etki mekanizmasını anlatınca ilk şaşkınlığı üzerlerinden atıyorlar.

Tabiki de bu hızlı etki yukarda bahsettiğim mekanik durumlar için geçerli, her hasta ve hastalık için değil. Bir de kayropraktik teknikler sırasında eklemden negatif basınç nedeniyle ‘klik’ sesi çıkabiliyor,bu sese her hastamız farklı tepki verebiliyor.

Hastaların tedavi sonrası yorumları nasıl?

Uygun hasta ve hastalık seçildiğinde hızlı ve etkili sonuçlar aldığımızdan hem maliyet hem zaman hem de ağrılara bağlı oluşan iş gücü kaybını azalttığından kayropraktik tedaviler hastalarımıza cazip geliyor ve bu durumlardan dolayı olumlu tepkiler alıyoruz.

 Telefon Ile Randevu Almak İçin Tıklayın

 WhatsApp Ile Randevu Almak İçin Tıklayın

WhatsApp Hattı
💬 Tıklayın Randevu Alın
Merhaba👋
Sizde ameliyatsız ve ilaçsız ağrılarınızdan kurtulmak ister misiniz? Hemen bizimle iletişime geçin.